Official Endorsements

Local Elected Officials Endorsements

Clinton County
Kathleen Flynn, Town Clerk, Peru
Peter Glushko, Town Supervisor, Peru
Bethany Fortin, Town Clerk, Ellenburg
James Langley Jr, Town Council Member, Peru
Joseph Leclair, Town Council Member, Dannemora
Daniel H. Letourneau, Village Mayor, Rouses Point
Donald McBrayer, Town Council Member, Peru
Zachary Babbie, Village Trustee, Village of Dannemora
Larry Barcomb, Town Supervisor, Champlain
Michael Bennett, Village Mayor, Dannemora
Mary Bell, Town Clerk, Town of Saranac
Jonathon Beach, County Legislator, Area 2
Gary Bombard, Town Council Member, Ellenburg
James Calnon, Mayor, City of Plattsburgh
William Chase, Town Supervisor, Dannemora
Keith Cringle Sr, Superintendent of Highways, Saranac
Mark Dame, County Legislator, Area 8
Rufus Deyo, Deputy Town Supervisor, Beekmantown
Jason Dezan, Town Supervisor, Ellenburg
Jon Douglass, Town Supervisor, Black Brook
Dale Dowdle, Ward 3 City Councilman, City of Plattsburgh
Donna Hamel, Town Clerk, Schuyler Falls
Sherman Hamel, Deputy Town Supervisor, Schuyler Falls
Mark Henry, Town Supervisor, Chazy
Bonnie Hopkins, Town Clerk, Ausable
Eric Jarvis, Deputy Mayor, Village of Dannemora
Jeff Menard, Town Supervisor, Mooers
Bryan Moore, Town Council Member, Champlain
Howard Newton, Town Council Member, Schuyler Falls
Francis Peryea, Town Council Member, Altona
Michelle Petrashune, Town Council Member, Saranac
Richard Potiker, Town Supervisor, Schuyler Falls
Darcy Pray, Town Council Member, Ausable
Dennis Relation, Town Supervisor, Beekmantown
Robert Rushford, Town Council Member, Clinton
Terry Sears, Town Council Member, Beekmantown
Stephen Southwick, Town Council Member, Champlain
Robert Timmons, County Legislator, Area 7
Richard Trombley Jr, Deputy Supervisor, Ellenburg
Patty Waldron, County Legislator, Area 6
Bradley Wright, Superintendent of Highways, Ellenburg
Scot Zmijewski, Town Council Member, Ausable
John Zurlo, County Clerk

Essex County
Clayton Barber, Town Council Member, Chesterfield
Steven Benway, Town Council Member, Willsboro
Donald Bott, Town Council Member, Newcomb
Matthew Brassard, Deputy Village Mayor, Village of Port Henry
Gerald Bruce, Town Clerk, Wilmington
Bridget Brown, Town Clerk, Willsboro
Ellen Clark, Village Clerk, Lake Placid
Dorcey Crammond, Town Council Member, Ticonderoga
Richard Cutting, Elizabethtown
Barbara Darrah, Town Clerk, St. Armand
Stephen Denton Jr, Town Council Member, Lewis
Archie Depo, Town Supervisor, Jay
Michael Diskin, Treasurer, Essex County
Laurie Dudley, Town Clerk, North Elba
Jack Favro, Town Council Member, North Elba
William Ferebee, Town Supervisor, Keene
Roger Friedman, Town Council Member, Schroon
Jennifer Fuller, Town Council Member, St. Armand
Edward Gardner, Town Supervisor, Essex
Patricia Gardner, Town Clerk, Essex
Shaun Gillilland, Town Supervisor, Willsboro
Joseph, Giordano, Town Supervisor, Ticonderoga
Charles Harrington, Town Supervisor, Crown Point
Peter Holderied, Village Trustee, Lake Placid
Lawrence Hulbert, Town Council Member, Lewis
Lynn Jarvis, Town Clerk, Chesterfield
Richard Klages, Town Council Member, Chesterfield
David LaBar, Town Council Member, Minerva
James LaForest, Town Council Member, Essex
Claire LaPine, Town Council Member, Essex
Charles Lustig Jr, Deputy Town Supervisor, Willsboro
Michael Marnell, Town Supervisor, Schroon
Tom McDonald, Town Council Member, Jay
Steve McNally, Town Supervisor, Minerva
Noel Merrihew III, Town Supervisor, Elizabethtown
Wester Miga, Town Supervisor, Newcomb
Dean Montroy, Town Council Member, St. Armand
James Monty, Town Supervisor, Lewis
Scott Monroe, Village Trustee, Lake Placid
Ronald Moore, Town Supervisor, North Hudson
Ben Morris, Town Council Member, Elizabethtown
Beatrice Pelkey, Town Clerk, Jay
Joseph Provoncha, Clerk, Essex County
Jay Rand, Town Council Member, North Elba
Craig Randall, Village Mayor, Lake Placid
Lane Sayward, Town Council Member, Willsboro
Thomas Scozzafava, Town Supervisor, Moriah
Amy Shalton, Town Council Member, Jay
Lorilee Sheehan, Town Council Member, Willsboro
John Sheldrake, Town Council Member, Jay
Tonya Thompson, Town Clerk, Ticonderoga
Mary Towne, Town Clerk, Newcomb
Michael Ike Tyler, Town Supervisor, Westport
Charles Whitson, Town Supervisor, St. Armand

Jefferson County
Scott Allen, Town Supervisor, Pamelia
Joel Bartlett, Town Supervisor, Watertown
Kenneth Bates, Town Council Member, Brownville
Vincent Battista III, Village Mayor, Sackets Harbor
Cathy Behling, Deputy Supervisor, Adams
Samuel Biondolillo, Town Council Member, LeRay
Nancy Bice, Town Council Member, Worth
Robert Boucher, Village Trustee, Evans Mills
Barbara Boulton, Deputy Mayor, Sackets Harbor
Dawn Breyette, Town Clerk, Rutland
Stanley W. Buzzell, Town Council Member, Champion
Bruce Call, Superintendent of Highways, Pamelia
Gwen E. Call, Town Clerk, Pamelia
Bob Cantwell III, Town Council Member, Clayton
Lee Carpenter, Village Mayor, Black River
Philip Chatterton, Village Mayor, Adams
Michael Cocco, Village Mayor, Evans Mills
Henry Colby, Town Council Member, Ellisburg
Amy Cole, Town Clerk, Antwerp
Patrick Connor, Village Trustee, Brownville
John Culkin, Town Supervisor, Henderson
Carl Dealing, Superintendent of Highways, Lorraine
Kim A. Delles, Town Clerk, Theresa
Robert DeSantis, Village Mayor, Antwerp
Pamela Desormo, Town Clerk, Watertown
Paul Desormo, Town Council Member, Watertown
Jenn Dindl, Town Council Member, LeRay
Michael Docteur, County Legislator, District 1
Anthony Doldo, County Legislator, District 15
Tammy J. Donnelly, Town Clerk, Orleans
Mark Eiss, Town Council Member, Pamelia
James Eves, Village Mayor, Dexter
Bruce Ferguson, Town Supervisor, Champion
Robert Ferris, County Legislator, District 11
Carolyn Fitzpatrick, County Legislator, District 12
Charles Folsom, Town Council Member, Theresa
Michael Freeman, Superintendent of Highways, Philadelphia
William Fulkerson, Town Supervisor, Ellisburg
Ed Glaser, Town Council Member, Henderson
Frederick Goodnough, Town Council Member, Ellisburg
Scott Gray, County Legislator, District 13
Carol Hall, Town Council Member, Henderson
Cheryl Horton, Town Supervisor, Philadelphia
Jessy Hudon, Town Clerk, Alexandria
Dale Hunneyman, Town Supervisor, Alexandria
Patrick Jareo, County Legislator, District 9
Stephen Jennings, City Council Member, Watertown
William R. Jesmore, Town Council Member, LeRay
David Johnson, Town Council Member, Lorraine
David Kellogg, Town Supervisor, Adams
John E. Knapp, Town Clerk, Adams
Renee Kolb, Village Treasurer, Village of Glen Park
Kathleen E. LaClair, Town Clerk, Clayton
Deborah Lamora, Town Council Member, Philadelphia
Richard Lane, Town Supervisor, Brownville
Carrie Lasage, Village Trustee, Village of Brownville
Carson Lennox, Town Council Member, Hounsfield
Christal Lowffler, Village Mayor, Village of Herrings
Stephen Macaulay, Village Mayor, Village of Glen Park
Timothy Maloney, Village Mayor, Cape Vincent
Steven Marcinkowski, Town Supervisor, Theresa
James Matthews, Village Mayor, Ellisburg
Jeremiah Maxon, County Legislator, District 10
Daniel McBride, County Legislator, District 6
Gizzelle Meeks, County Clerk
Danielle Miller, Village Mayor, Alexandria Bay
Michael Montigelli, County Legislator, District 5
Matthew Montroy, Village Mayor, Village of Philadelphia
Vincent Moore, Town Supervisor, Lorraine
Daniel Nevills, Town Council Member, Wilna
Michael Nichols, Village Trustee, Chaumont
Bruce Nutting, Deputy Mayor, Village of Dexter
Trevor O’Dell, Town Council Member, Rutland
Kristy L. O’Shaughnessy, Clerk-Treasurer, Carthage
Torre Parker-Lane, Town Council Member, Henderson
Debra L. Payne, Town Clerk, Ellisburg
John Peck, County Legislator, District 7
Thomas Petrie, Town Council Member, Alexandria
Merle Pickert, Village Trustee, Antwerp
Victoria Pritty-Pitcher, Town Council Member, Hounsfield
Tony Randazzo, Village Trustee, Village of Clayton
Kevin Rarick, Town Supervisor, Orleans
Cheryl Reed, Town Clerk, Philadelphia
Philip Reed, County Legislator, District 3
Stephan Rich, Deputy Supervisor, Watertown
Valerie Rust, Village Mayor, Chaumont
Timothy Scee, Town Supervisor, Hounsfield
Douglas Shelmidine, Town Council Member, Ellisburg
Mary C. Smith, Town Clerk, LeRay
John Stine, Town Council Member, Alexandria
Gary Stinson, Town Supervisor, Rodman
Brent Sweet, Town Council Member, Alexandria
Ronald Taylor, Town Supervisor, LeRay
Ronald Tepfenhart, Town Council Member, Brownville
Sandra Veivia, Village Trustee, Evans Mills
Daniel Villa, Town Council Member, Lyme
Mark Walczyk, City Council Member, Watertown
Robert Watson, Town Council Member, Philadelphia
Dan Wiley, Town Council Member, Cape Vincent
Greg Wills, Town Council Member, Alexandria
Peter Wilson, Deputy Supervisor, Orleans
Janet Zando, Village Mayor, Deferiet

Saratoga County
Preston Allen, Town Supervisor, Day
Sue Baldwin, Town Clerk, Wilton
Walter Barss, Superintendent of Highways, Greenfield
John Collyer, Town Supervisor, Providence
Gardner Congdon, Town Supervisor, Moreau
William Cummings, Town Council Member, Providence
Sue Cunningham, Town Clerk, Stillwater
Margaret DeFoe, Town Clerk, Galway
John DeLifle, Town Council Member, Northumberland
Colleen DeMarsh, Town Council Member, Hadley
Shawn Eggleston, Superintendent of Highways, Corinth
Charles Hanehan, Town Council Member, Saratoga
Craig Hayner, County Clerk
George Hodgson, Town Council Member, Northumberland
James Jennings, Town Council Member, Saratoga
Arthur Johnson, Town Supervisor, Wilton
Barbara Kerr, Town Council Member, Milton
Edward Kinowski, Town Supervisor, Stillwater
Theodore Kusnierz Jr, Town Council Member, Moreau
John Lant, Town Council Member, Wilton
Cheryl Lee, Town Council Member, Providence
Paul Lent, Town Supervisor, Galway
Daniel Lewza, Town Supervisor, Milton
Richard Lucia, Town Supervisor, Corinth
Leeann McCabe, Town Clerk, Moreau
Linda McCabe, Town Clerk, Saratoga
John McEachron, Town Council Member, Wilton
William Mevec, Town Clerk, Milton
Denise Murphy, Town Clerk, Northumberland
Louise Okoniewski, Town Clerk, Greenfield
Donald Ormsby Jr, Superintedent of Highways, Saratoga
Willard Peck, Town Supervisor, Northumberland
Daniel Pemrick, Town Supervisor, Greenfield
Robert Prendergast, Town Council Member, Moreau
Pauline Smead, Town Clerk, Hadley
Mike Smith, Town Council Member, Galway
Gary Squires, Town Council Member, Saratoga
Steve Streicher, Deputy Supervisor, Wilton
Judy Traegar, Councilwoman, Day
Carol Vallaincourt, Town Clerk, Day
Elizabeth Vandenburgh, Town Council Member, Providence
Alan VanTassel, Town Council Member, Moreau
Susan Wemple, Town Clerk, Providence
Rod Wilday, Councilman, Galway
Sandra Winney, Town Council Member, Providence
Thomas Wood III, Town Supervisor, Saratoga
Arthur Wright, Town Supervisor, Hadley
Michael Zurlo, County Sheriff

Warren County
Eugene Arsenault, Town Board Member, Johnsburg
Caroline Barber, Town Clerk, Queensbury
Douglas Beaty, Board of Supervisors, Queensbury
Robert Blais, Village Mayor, Lake George
Michael Cherubini, Town Board Member, Hague
Donna Combs, Town Clerk, Warrensburg
Jodi Connally, Town Clerk, Bolton
Ron Conover, Town Supervisor, Bolton
Mindy Conway, Town Clerk, Chester
Dennis Dickinson, Town Supervisor, Lake George
Karen DuRose, Town Board Member, Chester
Scott Endieveri, Common Council, City of Glens Falls
Martin Fitzgerald II, Town Board Member, Hague
Deborah Foley, Town Clerk, Lake George
Edna Frasier, Town Supervisor, Hague
Kevin Geraghty, Town Supervisor, Warrensburg
Frank Hill, Town Board Member, Horicon
Douglas Irish, Town Board Member, Queensbury
Matt MacDonald, Board of Supervisors, Glens Falls Ward 5
Deborah Manning, Town Clerk, Hague
Mark McLain, Town Board Member, Lake Luzerne
Eugene Merlino, Town Supervisor, Lake Luzerne
Ronald Montesi, Board of Supervisors, Queensbury
Robert Olsen, Town Board Member, Horicon
Raymond Perry, Village Trustee, Village of Lake George
Steven Ramant, Town Board Member, Hague
Joyce Reed, Town Board Member, Warrensburg
Bryan Rounds, Town Board Member, Warrensburg
Rachel Seeber, Board of Supervisors, Queensbury
Matthew Simpson, Town Supervisor, Horicon
Donald Smith Sr, Superintendent of Highways, Hague
Sylvia Smith, Town Board Member, Horicon
Nancy Stannard, Town Board Member, Lake George
Michael Swan, County Treasurer
Frank Thomas, Town Supervisor, Stony Creek
Glenn Trackey, Town Board Member, Lake Luzerne
William VanNess, Town Board Member, Queensbury
Pamela Vogel, County Clerk
Edna Wells, Town Board Member, Chester
Susan Wilson, Deputy Supervisor, Bolton
Evelyn Wood, Town Supervisor, Thurman
Nathan York, County Sheriff