Endorsements

Jefferson County

Jefferson County

  • Jamie Ackley, Town Clerk, Rodman
  • Dale Tamblin, Highway Superintendent, Rodman
  • Vance Carpenter, Town Council Member, Rodman
  • Jacob Bull, Town Council Member, Rodman
  • Stewart Tamblin, Town Council Member, Rodman
  • Arthur Baderman, Town Council Member, Rodman
  • Lisa Ruggiero, City Council Member, City of Watertown
  • Jesse Roshia, City Council Member, City of Watertown
  • Sarah Compo, City Council Member, City of Watertown
  • Philip Fay, Village Trustee, Village of Sackets Harbor
  • Daniel Frechette, Village Trustee, Village of Sackets Harbor
  • James Bray, Village Trustee, Village of Sackets Harbor
  • Barbara Boulton, Deputy Village Mayor, Village of Sackets Harbor
  • James Smith, Village Trustee, Village of West Carthage
  • Rob Peluso, Village Trustee, Village of West Carthage
  • Scott Burto, Village Mayor, Village of West Carthage
  • Tara Leeson, Village Clerk, Village of Theresa
  • Christopher Love, Village Trustee, Village of Theresa
  • Robert Washer, Village Trustee, Village of Glen Park
  • Lory Cobb, Village Trustee, Village of Adams
  • Keith Perry, Village Trustee, Village of Adams
  • Todd Race, Village Trustee, Village of Adams
  • Mark Pacella, Village Trustee, Village of Adams
  • Philip Chatterton, Village Mayor, Village of Adams
  • Katelyn Macklen, Town Clerk, Worth
  • Nancy Bice, Town Council Member, Worth
  • Jessica Patrick, Town Council Member, Worth
  • John Bice, Town Council Member, Worth
  • Shari Gerber, Town Council Member, Wilna
  • Bruce Rohr, Highway Superintendent, Watertown
  • Pamela D. Desormo, Town Clerk, Watertown
  • Paul Desormo, Town Council Member, Watertown
  • Timothy McAtee, Town Council Member, Watertown
  • David Prosser, Town Council Member, Watertown
  • Joanne McClusky, Town Council Member, Watertown
  • Kim A. Delles, Town Clerk, Theresa
  • Mark Savage, Highway Superintendent, Theresa
  • Darren Edgar, Town Council Member, Theresa
  • Charles Folsom, Town Council Member, Theresa
  • Brian Tanner, Fire Commissioner Chair, Rutland
  • Claude Phelps, Highway Superintendent, Rutland
  • Ken Gleason, Town Council Member, Rutland
  • Logan Eddy, Town Council Member, Rutland
  • Clarence Woodruff, Town Council Member, Rutland
  • Lester Berghorn, Town Council Member, Rutland
  • Michael Freeman, Highway Superintendent, Philadelphia
  • Bruce Call, Highway Superintendent, Pamelia
  • Gwen E. Call, Town Clerk, Pamelia
  • Rusty Vantassel, Town Council Member, Pamelia
  • Grace Pruitt, Town Council Member, Pamelia
  • Kenneth Hart, Town Council Member, Pamelia
  • Lisa Brenon, Town Council Member, Pamelia
  • Robert Black Jr., Highway Superintendent, Orleans
  • Tammy J. Donnelly, Town Clerk, Orleans
  • Daniel Villa, Town Council Member, Lyme
  • Joseph Wasilewsky, Highway Superintendent, Lorraine
  • Karen Peebles, Town Council Member, Lorraine
  • Gordon Hutton, Town Council Member, Lorraine
  • Daniel Young, Highway Superintendent, LeRay
  • Mary Smith, Town Clerk, LeRay
  • Samuel Biondolillo, Town Council Member, LeRay
  • John Eisenhauer, Town Council Member, LeRay
  • Lee Carpenter, Town Council Member, LeRay
  • Todd Farrington, Highway Superintendent, Hounsfield
  • Carson Lennox, Town Council Member, Hounsfield
  • Stanley Hall, Highway Superintendent, Henderson
  • Carol Hall, Town Council, Henderson
  • Wendy Flagg, Town Clerk, Henderson
  • Bryan Flagg, Town Council Member, Henderson
  • Debra L. Payne, Town Clerk, Ellisburg
  • Donald Goodnough, Town Council Member, Ellisburg
  • Gregory Lake, Village Trustee, Village of Ellisburg
  • Bruce Nutting, Deputy Mayor, Village of Dexter
  • Anna Peck, Village Trustee, Village of Deferiet
  • Stephen Smith, Village Trustee, Village of Deferiet
  • Joe Cook, Deputy Mayor, Village of Deferiet
  • Steven Badour, Village Trustee, Village of Clayton
  • Donna Patchen, Town Council Member, Clayton
  • Kenneth Knapp, Town Council Member, Clayton
  • Megan Badour, Town Clerk-Collector, Clayton
  • Karen Fitzgerald, Village Clerk, Village of Chaumont
  • Matthew Gump, Town Council Member, Champion
  • Louis Waite, Town Council Member, Champion
  • Pamela Youngs, Village Trustee, Cape Vincent
  • Roy Gilchrist, Highway Superintendent, Town of Brownville
  • Kenneth Bates, Town Council Member, Town of Brownville
  • June McCartin, Town Clerk, Town of Brownville
  • Steve Mott, Village Trustee, Village of Brownville
  • Michael Walrath, Village Trustee, Village of Brownville
  • Leo Thompson, Village Trustee, Village of Brownville
  • Francis Dishaw, Village Trustee, Black River
  • Amy Cole, Town Clerk, Antwerp
  • Dale Davidson, Village Trustee, Antwerp
  • Lynne Altmann, Village Trustee, Antwerp
  • Brad Millett, Village Trustee, Alexandria Bay
  • Edward Tibbles, Highway Superintendent, Alexandria Bay
  • Jessy Hudon, Town Clerk, Alexandria
  • Ronald G. Thompson, Town Council Member, Alexandria
  • Sandy Caputo, Town Council Member, Alexandria
  • Michael Fayette, Town Council Member, Alexandria
  • John Stine, Town Council Member, Alexandria
  • Terry Babcock, Highway Superintendent, Adams
  • Mary Lou Knapp, Town Clerk, Adams
  • Robert Storms, Town Council Member, Adams
  • George Moulton, Town Council Member, Adams
  • Cathy Behling, Deputy Supervisor, Adams
  • Stephen Macaulay, Village Mayor, Village of Glen Park
  • Matthew Montroy, Village Mayor, Village of Philadelphia
  • Eric Constance, Village Mayor, Village of Sackets Harbor
  • James Pelton, Village Mayor, Village of Mannsville
  • Robert Boucher, Village Mayor, Village of Evans Mills
  • James Matthews, Village Mayor, Village Ellisburg
  • James Eves, Village Mayor, Village of Dexter
  • Janet Zando, Village Mayor, Village of Deferiet
  • Jerry Golden, Village Mayor, Village of Cape Vincent
  • Patrick Connor, Village Mayor, Village of Brownville
  • Philip Chatterton, Village Mayor, Village of Adams
  • Jeffery Smith, City Mayor, Watertown
  • John Shaw, Town Supervisor, Antwerp
  • Anthony Tubolino, Town Supervisor, Worth
  • Steven Marcinkowski, Town Supervisor, Theresa
  • Gary Eddy, Town Supervisor, Rutland
  • Lisa C. Worden, Town Supervisor, Rodman
  • Deborah Lamora, Town Supervisor, Philadelphia
  • Scott Allen, Town Supervisor, Pamelia
  • Timothy Scee, Town Supervisor, Hounsfield
  • Ed Glaser, Town Supervisor, Henderson
  • Douglas Shelmidine, Town Supervisor, Ellisburg
  • Bruce Ferguson, Town Supervisor, Champion
  • Lance Peterson, Town Supervisor, Clayton
  • Edward Bender, Town Supervisor, Cape Vincent
  • Richard Lane, Town Supervisor, Brownville
  • Brent Sweet, Town Supervisor, Alexandria
  • David Kellogg, Town Supervisor, Adams
  • Anthony Doldo, County Legislator, District 15
  • Corey Y. Grant, County Legislator, District 14
  • Scott Gray, County Legislator, District 13
  • Frances Calarco, County Legislator, District 12
  • Robert Ferris, County Legislator, District 11
  • Jeremiah Maxon, County Legislator, District 10
  • Patrick Jareo, County Legislator, District 9
  • James Nabywaniec, County Legislator, District 8
  • John Peck, County Legislator, District 7
  • Daniel McBride, County Legislator, District 6
  • Michael Montigelli, County Legislator, District 5
  • Philip Reed, County Legislator, District 3
  • William Johnson, County Legislator, District 2
  • Robert Cantwell III, County Legislator, District 1
  • Gizzelle Meeks, County Clerk, Jefferson County